ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Mozkovna Doba čtení 2 minuty

3, 2, 1... mozek k zimnímu spánku připravit teď

Přidáno 09. 01. 2018

Skončil předvánoční shon a v zaměstnání jste s vypětím všech sil dotáhli s koncem roku všechny nutné úkoly. Čas oddechnout. Ale i přes týden vánočního volna nemůžete v novém roce znovu nastartovat.  Máte pocit, že vám všechno trvá déle a vydáte na vše více energie. A té se vám nedostává. Víme proč.

Je všeobecně známé, že sezónní změny hrají v živočišné říši hlavní roli, například v reprodukci, dostupnosti potravin, hibernaci nebo vzhledu kůže a srsti.  Zda tato sezónnost má významný vliv i na člověka, je stále otevřenou otázkou. Často říkáme, že s ročním období se nám mění nálada, v zimě spíše podléháme depresím a smutku než v létě. Tento fenomén je známý jako sezónní afektivní porucha (SAD).

Čas pro zimní spánek

Zimní roztěkanost a neschopnost myslet je prokazatelně spojená ze zimním slunovratem. Alespoň to tvrdí belgičtí vědci z Univerzity Liege, kteří tvrzení o uložení lidského mozku k zimnímu spánku podložili svou studií.

Jejím cílem bylo zmapovat, jak se přirozené lidské biorytmy přizpůsobí denním a nočním cyklům (cirkadianním rytmům). Pamatujete? Těmto cyklům jsme se už jednou věnovali. B-)

"Poprvé se nám díky funkčnímu MRI podařilo přesvědčivě prokázat, že mozková kognitivní schopnost je sezónní záležitost," řekl ke studii hlavní výzkumný pracovník studie Gilles Vandevalle. 

Původním plánem byl výzkum spánku s cílem zjistit vliv dostatečného spánku a spánkové deprivace na funkci mozku.

Projektu se zúčastnilo 28 lidí (14 mužů a 14 žen). Testy probíhaly v laboratoři 4,5 dne. Zde účastníky výzkumu oprostili od okolních vlivů jako je denní světlo, informace o čase a jiných sociálních kontaktů. Během této doby všichni prodělali řízený cyklus deprivace spánku a spánku.

Vandewallův tým postup se stejnými lidmi zopakoval během 1,5 roku ještě několikrát a v rámci testu se vždy plnily dva stejné úkoly.

Nejdříve proběhl test postřehu. Jakmile se na monitoru spustily stopky, museli účastníci co nejdříve reagovat stisknutím tlačítka na klávesnici. Druhý úkol prověřil složitější funkci pracovní paměti. Předkládali účastníkům postupně série písmen,  a ti měli určit, zda se stejná série písmen zobrazila předtím.

Výkon lidí v těchto úkolech se v průběhu roku nezměnil. Ukázalo se však, že mozková aktivita na provedení těchto kognitivních úkolů se výrazně v jednotlivých ročních období měnila.

Například hladiny mozkové aktivity související s udržováním pozornosti vyvrcholily v červnu a v prosinci byly nejnižší. Naproti tomu hladiny mozkové aktivity spojené s pracovní pamětí vyvrcholily na podzim a byly nejnižší kolem jarní rovnodennosti.

Mozková aktivita může být v zimním období ovlivněna dlouhými nocemi, krátkými dny, chladným počasím, nedostatkem slunečních paprsků, sníženou hladinou vitaminů D v krvi a horší stravou. Mozek se pak pod tíhou těchto faktorů chrání tím, že přepne do nouzového režimu.

 

Rejskova strategie

Odbočíme.

Možná tu nejpodivnější strategii na přežití zimy má ale podle nových poznatků rejsek obecný. Na zimu si totiž příslušníci tohoto druhu "v zájmu šetření energie" výrazně zmenšují mozek a další orgány.  

Ukázalo se, že během příchodu zimy se hlava rejsků zmenší až o 20 procent. Během jara se pak její rozměry vrátí do původní velikosti. Rejskům se zmenšuje i řada dalších orgánů a tělních proporcí. Biologické mechanismy těchto změn nejsou zatím jasné, ale jejich účelem je nepochybně šetřit energetické nároky rejsků během nepříznivého období zimy.

Některé druhy žab a plazů dokážou pro změnu řízeně zmrznout. Podobnou schopnost má i řada bezobratlých a další organismy obývající velké nadmořské výšky a vysoké zeměpisné šířky.

Zvířata jsou prostě chytřejší než my. B-)

Ale zvířata nemusí do práce

Podle  Vandewalla má však současná ignorace ročních období v moderní společnosti vážné důsledky.  Lidé se stále více přepínají a platí daň různými poruchami, prudkými změnami nálad, depresemi, úzkostí atd. 

Ruku na srdce. Konec roku je pro většinu z nás hektický. Doléhá na nás tíha vánočních příprav a v zaměstnání se finišují projekty. Datum 31. prosince doslova vybízí, aby se stal jejich deadlinem. V prvních dnech nového roku pro změnu startujeme nové projekty, stavíme nové produkty, rozjíždíme nové mediální kampaně...

Vedení firmy opravdu málokdy uzná, že je třeba v zimním období zmírnit tempo. Řídí se maximálním výkonem, ziskem, konkurencí. Díky telefonu jsme navíc stále k dosažení. Stírá se hranice mezi pracovní dobou a volným časem.  Pak je opravdu těžké "ulehnout k zimnímu spánku" a nechat hlavu trochu odpočinout...

Nevíme, jak vy, ale my jsme po sepsání tohoto článku dnes chytřejší. Proto pro dnešek končíme. B-)

Dáme na chvíli mozku prázdniny a ušetříme si energii do článků v dalších týdnech. Vám pro dnešek přejeme, ať váš pracovní kalendář obsahuje v těchto dnech co nejméně deadlinů. V opačném případě za svůj mozek bojujte, ukažte svým nadřízeným náš dnešní článek a napište, jestli to pomohlo B-)Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE