Blíží se Silvestr. S úderem posledních vteřin končícího roku pozvedáme obvykle alkoholem plně nalitou sklenici a čekáme na první přípitek nového roku. Věděli jste ale, že tím co pijete, ovlivňujete veškeré své pocity?
Ano, je to tak. Zdravotnická organizace Public Health Wales se do toho opřela a potvrdila po léta rozšířené domněnky, že každý druh alkoholu je spojen s konkrétní emocí a náladou. Nálada popíjejícího se tedy nemění náhodou, ale právě pod vlivem konkrétního alkoholu. Své výsledky zveřejnila v magazínu BMJ.
Vědci použili data z mezinárodního online průzkumu mezi konzumenty alkoholu. Průzkumu se zúčastnilo bezmála 30.000 respondentů ve věku 18-34 let z jednadvaceti zemí celého světa. Všichni shodně odpovídali na tři otázky:
Průzkum domněnky skutečně potvrdil.
Stejně jako "náš" vánoční průzkum, tak i tento byl kritizován odborníky. Těm vadila především závislost výsledků průzkumu na vzpomínky lidí pod vlivem alkoholu. Zdůraznili riziko silného subjektivního hodnocení. Ale ruku na srdce, jak jinak by to šlo udělat? B-)
Ať tak či tak, třeba vám dnes dáme návod, po jaké sklence raději sáhnout. Z velkého množství odpovědi v dotazníku vědci nakonec vybrali 4 nejčastěji uváděné druhy alkoholu.
Pojďme se na ně podívat.
Sedíte ve společnosti kamarádů, popíjíte skleničku vína. První, druhou, třetí. Padne první láhev a v rozhovoru na povrch začnou vyplouvat informace, které jste třeba původně ani chtít říct nechtěli. Máte pravdu, tohle se může stát při sklence čehokoliv. Průzkum nepotvrdil, jestli s počtem vypitých lahví vína souvisí naše upřímnost. Odkryl něco jiného.
Téměř 55% respondentů uvedlo, že po sklence červeného vína se více uklidnili a cítili se zrelaxovaní. Téměř stejné procento však obratem tvrdilo, že po červeném víně se dostavila daleko větší únava a otupělost. Po několika skleničkách červeného vína se jim chtělo spát.
Zatímco u vína byly častějšími konzumentkami ženy, tak u mužů dominovala sklenice vychlazeného piva. Téměř 50% pivařů uvedlo stejné pocity jako u konzumace červeného vína. Pocit relaxace,odpočinku s následně větší únavou.
Myslíte si, že milovníci skleničky bílého vína zažívají stejné nebo podobné pocity? Bílé víno se ukázalo jako nejméně jasným nápojem. Dokázal vyvolat u žen i mužů různě smíšené pocity a jeho pití nevedlo k výrazným pozitivním nebo negativním reakcím.
Přiznivci panáků tvrdého alkoholu, především whisky, rumu, ginu a vodky, zbystřete! V jejich konzumaci našlo šest z deseti respondentů větší sebevědomí a cítili se nabití energií. Čtyři z deseti si navíc po několika panácich připadali více sexy.
Až někdy vejdete do baru a tam uvidíte postaršího, alkoholem zmoženého, Casanovu v tanečních kreacích posmrtné křeče skotačícího kolem skupinky mladých holek, hned budete vědět, co mu dodalo jeho sex-appeal. B-)
Nesnažte se ho však zastavit nebo mu taktně jeho chování vymluvit. Více než třetina respondentů tvrdého alkoholu totiž uvedla, že po panácích tvrdého alkoholu jsou více agresivní.
„Nápoje jako rum, gin, vodka a další byly po staletí spojovány s násilím. Teď se ukazuje, že prohlubují i smutek. Tvrdý alkohol se často pije rychleji, navíc má mnohem vyšší koncentraci alkoholu. To může vést k rychlejšímu stimulačnímu účinku při zvyšování hladiny alkoholu v krvi," vysvětlil listu Telegraph Mark Bellis z organizace Public Health Wales.
Ne, neradíme, že se máte vyhnout alkoholu, zůstat u minerálky a jít brzo spát B-) Sklence něčeho dobrého k oslavě Silvestra patří. Jen to nepřehánějte s množstvím alkoholu, nemíchejte všechny druhy dohromady, prokládejte to rozumným jídlem a pijte hodně vody. A na probuzení po ránu si nachystejte malé pivo.
Když dodáte při kocovině tělu malou dávku alkoholu, játra přednostně zahájí opět zpracování etanolu a nevolnosti ustoupí. A než začnou zpracovávat metanol, bude už jeho množství v organismu menší...
To ale neznamená, abyste se vyprošťovali celý den B-)
Přejeme vám krásného Silvestra, šťastný celý nový rok 2018, pevné zdraví a volbu správného předsevzetí!
Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.
Dalajlama
Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE