ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Brouci v hlavě Doba čtení 11 minut

Jak je důležitá sebedisciplína. Zn.: testováno na dětech

Přidáno 28. 06. 2016

To video jste nejspíš viděli, i když jste o Stanfordském experimentu nikdy neslyšeli. Výrazy dětí, které se snaží 15 minut nesníst bonbon jsou k popukání a na serveru YouTube je viděly téměř 4 miliony lidí. Experiment, známý také jako Marshmallow test, nabízí kromě pobavení také poučení, jak je důležitá sebedisciplína.

První Marshmallow test provedl psycholog Walter Mischel v roce 1960 mezi 50 dětmi ve věku 3-5 let. Výzkumníci uvedli každé dítě do místnosti, kde byla jen židle, stůl a na něm jeho oblíbená dobrota (bonbon Marshmallow, sušenka Oreo nebo preclík).

Každé dítě se dozvědělo, že může dobrotu sníst hned, ale když 15 minut vydrží, dostane další. Dále se podmínky pro každého malého účastníka výzkumu lehce lišily:

  • některé děti dostaly hračky k ukrácení dlouhé chvíle,
  • jiným výzkumníci poradili, ať myslí na zábavu a příjemné věci,
  • zbytek byl ponechán s dobrotou bez jakékoli další instrukce.

 

Doktor Mischel provedl v 60. letech řadu Marshmallow testů s různými dětmi a podmínkami. Výsledky svých výzkumů publikoval poprvé až v roce 1972 a popsal v nich hned tři experimenty. Můžete proto narazit na různé varianty s různým počtem dětí, princip se ale nemění:

“Jedna odměna hned, nebo dvě, když počkáš.”

 

Co se stalo za 15 minut...

V místnosti s dětmi byla také skrytá kamera. Díky ní mohli vědci pozorovat, kdy a jak děti dobrotu snědly, popřípadě jak pokušení odolávaly. Podívejte se sami na rekonstrukci testu z roku 2009:

Od 60. let se toho příliš nezměnilo. Děti s pokušením bojují stále stejně vtipně a dojemně. Některé si zakrývají oči, jiné Marshmallow alespoň osahávají nebo očuchávají. Výsledky jsou také stále stejné:

  • pouze minimum dětí snědlo dobrotu ihned,
  • přibližně třetina dětí získala druhou odměnu.

Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím výsledek byl věk.

... a co za 40 let

Když napíšeme, že doktor Mischel věnoval svému experimentu celý život, nepřeháníme. Co původně plánoval jako jednorázový test přerostlo v dlouholeté pozorování stovek dětí.

Skutečně zajímavé výsledky přineslo totiž sledování dětí z první vlny experimentu v pozdějším životě.

Děti, které vydržely čekat, byly úspěšnější ve škole a lépe odolávaly stresu. Naopak nedočkavci, kteří bonbon snědli hned, byli častěji obézní, s nižším vzděláním, trpěli různými závislostmi nebo mentálními chorobami.

Jestli chcete závity potrápit ještě víc, doktor Mischel shrnul všechny své poznatky do knihy The Marshmallow Test: Mastering Self-Control.

 

Kolumbijské děti a vy

Myslíte si, že by si na vás Mischel nepřišel? S bonbonem možná ne, ale sebedisciplína se dá pokoušet různými způsoby v každém věku.

Kouč a spoluautor knihy Don’t Eat the Marshmallow...Yet Joachim de Posada říká, že dát dětem Marshmallow, který mohou sníst až za čtvrt hodiny je to stejné, jako kdyby před vás postavili kávu a řekli vám, že když ji nevypijete, za dvě hodiny dostanete druhou.

Joachim de Posada zopakoval Marshmallow test s dětmi v Kolumbii. Na videu si dobře všimněte holčičky s čelenkou. Její výsledek v testu ukazuje, že existuje mnohem víc možností než odolala/neodolala.

 

Druhá káva je samozřejmě lákavá, ale nabízí se další otázka:

Co když druhou kávu nechcete?

V takovém případě šálek vypijete hned, ale nikdo o vás nemůže tvrdit, že nedokážete odolat pokušení.

Realita nás zkouší každý den

Testy v laboratorním prostředí jsou samozřejmě něco jiného než běžný život. Ten na nás a naši sebedisciplínu klade daleko větší nároky. Jen se podívejte na reklamy v televizi, které se hemží nabídkami půjček.

Snadno z nich získáte dojem, že jsou výhodné a vy můžete mít bez rizika úplně vše, na co si vzpomenete.

Možná patříte mezi pětinu Čechů, pro kterou dluhy a půjčky přirozené nejsou. Jak často vám ale před výplatou zel účet prázdnotou kvůli tomu, že jste neodolali a koupili si zlevněné boty? Nebo vás v práci bolela hlava, protože jste si předchozí večer dali o dvě sklenky vína víc, než jste měli v plánu? I o tom je sebedisciplína. Nepodceňujte ji - může vám ušetřit čas, peníze i hromadu výčitek.Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE