ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Žhavé závity Doba čtení 7 minut

Komínky vs. hromádky. Co má mozek raději?

Přidáno 14. 06. 2016

Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. Inteligent ale také ví, že se mu v pořádku lépe pracuje. A co vy? Uklidňují vás pečlivě srovnané dokumenty na stole, nebo vás dohání k šílenství?

Rozhlédněte se kolem sebe.

Máte uklizeno?

Česká knihkupectví před pár měsíci vzala útokem Marie Kondo. Japonka, která má hlavu plnou uklízení. Ve své knize Zázračný úklid radí, jak se zbavit nepotřebných věcí a udržet pořádek navždy.

Slibuje, že díky takovému úklidu budete šťastnější, úspěšnější a sebejistější. Není divu, že její kniha vyvolala rozruch a umístila se na prvním místě žebříčku New York Times.

U nás se tématu nedávno věnoval týdeník Respekt a módní vlna uklízení ještě neopadla.

V Článku Uklízení posiluje zdraví cituje autor Petr Třešňák studii doktorky Kathleen Vohs z Univerzity v Minnesotě. Účastníci výzkumu plnili různé úkoly na uklizeném nebo neuklizeném stole. Vyšlo najevo, že uklizené prostředí podporovalo zdravé stravování, štědrost a spořádanost. Nepořádek naopak nekonvenční myšlení a originální nápady.

To nás zaujalo a rozhodli jsme se téma promozkoumat B-).

Uklízečka v džungli

Lidský mozek je jako neúnavná uklízečka. Každý den pomocí smyslů vnímáme ohromné množství informací a mozek pokaždé rozhodne, které z nich uloží a kam. Organizuje tak okolní chaotický svět do přehledných kategorií.

Mozek ale nemůže vnímat všechno. Ve filtrování důležitých informací mu pomáhá pozornost. Když ji na něco zaměříme, znamená to, že jiné věci ignorujeme.

Teď si představte svůj pracovní stůl. Vrší se na něm papíry, obrazovka počítače je polepená žlutými lístky se vzkazy, klávesnice upatlaná a celý obraz doplňují tři špinavé hrníčky od kávy.

Kdybychom mohli svou pozornost ovládat na 100 %, mohli bychom se v takovou chvíli prostě zaměřit na práci a nepořádek ignorovat.

Jenže my máme plazí mozek a k němu patří také bezděčná pozornost. Stále zkrátka po očku sledujeme, zda nám nehrozí nějaké nebezpečí. Sice víme, že za hromadou papírů se žádná zákeřnost neskrývá, stejně jako v případě optických klamů se ale náš mozek nepoučí.

Mozkový kmen (prodloužená mícha) je nejstarší část lidského mozku. Vyvinul se už u plazů, proto se mu říká také plazí mozek. Je zodpovědný za primitivní pudy a zejména reflex “bojuj, nebo uteč”.

Zbavte se tygrů

Tématem se zabývaly mimo jiné Stephanie McMains a Sabine Kastner z Princeton Neuroscience Institute. Magnetickou rezonancí a dalšími fyziologickými metodami zkoumaly mozky účastníků výzkumu v souvislosti s organizovanými a neorganizovanými podněty a plněním úkolů.

Výsledky svého výzkumu publikovaly v roce 2011 v prestižním The Journal of Neuroscience. Byly jednoznačné -  mozek preferuje uklizené prostředí. Za úklid v místnosti, kde pracujete, se vám odmění hned čtyřmi způsoby. Budete:

  • produktivnější,
  • schopni lépe zpracovat informace,
  • méně rozptýlení,
  • méně podráždění.

Neuklizené prostředí je v řeči neurologie prostor plný podnětů. V takovém mozek svou pozornost tříští a nemůže se dostatečně soustředit na to, co má. Pořád zkrátka čeká na to, zda z toho zmatku v okolí odněkud nevyskočí tygr. Minimálně brouci v hlavě z toho jsou určitě.

Einstein, Jobs, Dahl a další bordeláři

Opačný názor než vědkyně z Princetonu má tým výzkumníků ve složení Jia (Elke) Liu, Dirk Smeesters a Debra Trampe. Německý tým vrdí, že když jsme obklopeni nepořádkem, klade to na naši pozornost větší nároky a díky tomu myslíme jasněji.

Provedli sérii 6 pokusů, při kterých zkoumali, jaký má neuklizené prostředí vliv na řešení problémů. Neměl vůbec žádný, účastníci pokusu dokonce řešili problémy jednodušším způsobem.

Výzkumníci vycházeli z myšlenky, že nepořádek je pro lidi přirozený. Jen si vzpomeňte, jak musíte o úklid bojovat s dětmi.

Marie Kondo by s nimi ale nesouhlasila - ve své knize přiznává, že byla posedlá uklízením již od pěti let.

Nezbývá než vzít rozum do hrsti a udělat si pořádek ve vlastní hlavě. Když totiž víte, co je pro vás dobré, módní trendy vás tak lehce neovlivní. Sami už nejspíš tušíte, zda vás obrázky od dětí vedle počítače rozptylují, nebo naopak motivují k další práci.

Pomyslete na to takhle - uklízení je zrovna in, ale teorie relativity nevyjde z módy nikdy B-).Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE