ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Mozkovna Doba čtení 4 minuty

Levárničky levárny

Přidáno 08. 08. 2017

V neděli 13. srpna slaví po celém světě svůj den leváci. A to už od roku 1976. Že píšete pravou? To vůbec nic neznamená, Den leváků se totiž může týkat i vás.

 

Mít obě ruce levé, vstávat levou nohou, šít levárnu, levoboček. Taky vám vrtá hlavou, proč slovo "levý" vyvolává tolik negativního? Je snad naše levá ruka něco míň než pravá? B-)

Uveďme si pár čísel. Současné statistiky hovoří, že zhruba 10 % populace jsou leváci. Pro někoho možná zanedbatelné procento. Z jiného úhlu pohledu je to milion lidí v naší republice.

Levák je osoba, která má levou ruku obratnější než pravou, tedy opačně, než je obvyklé, obrácené preference jsou však pozorovatelné také ve funkci nohou, zraku nebo sluchu.

V západních zemích je mezi leváky kolem 13 % mužů a 11 % žen. Mezi lidmi narozenými před rokem 1910 jsou leváků pouhá 3 %.

V USA kolem roku 1990 byl mezi dvacetiletými zjištěno 12 % leváků, mezi padesátiletými 5 % a mezi osmdesátiletými lidmi 1 % leváků.

Pokud se však dnes podíváme do zemí, kde vládne pevná ruka nebo mají silné náboženství (muslimové nebo třeba vybrané asijské země), tak tady procento leváků v populaci dramaticky klesá. Například v Korei je podíl jen 2%, v Japonsku 3%.

Čím to je? Chris McManus z University College London ve své knize Pravá ruka, levá ruka vysvětluje, proč podíl leváků roste. Příčiny našel v minulosti.

Levárna v historii

Pravěk. Záznamy ani statistiky z té doby nemáme B-). Ale dá se předpokládat podle chování našich zvířecích předchůdců, že rozdělení praváků a leváků v té době bylo zhruba půl na půl. Preference pravé či levé ruky přišla nejspíš až s prvními pravěkými nástroji.

Z tohoto pohledu dnes tedy můžeme tvrdit, že vynálezce pazourku byl pravák. B-) Vyrobil nástroj, který mu sedl do ruky a představil jej členům svého kmene (mimochodem, víme, že těch členů bylo asi 150). A ti jej zkopírovali a začali používat. 

Dějiny se s leváky nemazlily. V patnáctém století byly ženy levačky považovány za čarodějnice a nevyhnuly se ohni. Ještě v 18. a 19. století byli leváci diskriminováni, vyloučeni ze společnosti a čelili brutálním útokům. Leváci v podstatě neměli šanci najít si partnera a mít děti.

Ve dvacátém století už sice leváky neupalovali, ale pořád to neměli jednoduché. V osmdesátých letech bylo například ve Španělsku nebo Itálii povinné psát pravou rukou. V Albánii bylo psaní levou rukou považováno za trestný čin.

V Česku bylo až v roce 1967 zákonem zakázano ve školách násilné předělávání leváků na praváky. Do té doby museli všichni striktně psát pravou rukou.

Ještě v osmdesátých letech ale bylo na leváky v českých třídách leckde pohlíženo jako na něco neobvyklého.  A nejspíš si tuto historii neseme v sobě pořád. Matky stále trnou, zda mají doma praváčka či leváčka a od útlého dětství upravují dětem úchopy hraček a pastelek do pravé ruky. Zbytečně.

Preference laterální strany se u člověka vyvíjí až do 5.-6. roku dítěte. Hysterie matek u dvouletých dětí je naprosto zbytečná.

Dítě používá levou i pravou stranu mozku naprosto stejně a použije ruku, která mu přijde pohodlnější nebo která je prostě blíž. Navíc, nejde jen o ruce, že?

 

Šest dimenzí pro levou

Lateralita je definována jako přednostní užívání jednoho z párových orgánů pohybových či smyslových. Laicky se lateralita zobecňuje pouze na dominanci pravé či levé ruky, ale hodnocena je v šesti dimenzích, které by se neměly opomíjet:

 • Ruce
 • Nohy
 • Oči
 • Uši
 • Točení
 • Zatáčení

A tady se dostáváme k jádru pudla.

Dítě v šesti letech drží tužku v pravé ruce? Neradujte se předčasně. Možná je to jen výsledek "poctivé" práce matky, která denně usilovala, aby dítě drželo vše v pravé. Lateralita se lépe pozná u činností, na které není v hledáčku tak zaostřeno.

 

Jste stříknutí leváci?

Možná, že s přehledem píšete pravou rukou a ovládat nástroje pro praváky vám nedělá problém. Ale je tu zhruba 30 % šance, že váš mozek je "levák", tzn. používá přece jen raději pravou hemisféru. Odložte tužku a zkuste malý test:

 • Kterým okem se podíváte do ruličky toaletního papíru?
 • Kterou rukou si sáhnete na nos?
 • Kterou nohu použijete u oblékání kalhot jako první?
 • Ve které ruce držíte nit při navlékání do jehly?
 • Na kterou stranu se začnete točit do rytmu "Kolo, kolo mlýnský"?
 • Kterou rukou obracíte listy v knize?
 • Pokud k někomu stojíte zády a on na vás zavolá, na kterou stranu se otočíte?
 • Kterou nohou se odrazíte na koloběžce a kterou nasednete na kolo?
 • Kterou rukou si připalujete a ve které držíte následně cigaretu?
 • Kterou nohou kopnete do míče?
 • Ke kterému uchu přikládáte mobil?
 • Spojte ruce tak, aby byly prsty zasunuty do sebe. Která ruka má palec nahoře?
 • Zatleskejte tak, aby jedna ruka byla nahoře a druhá dole. Která ruka je nahoře?

Píšete pravou a přesto v našem testu použijete vícekrát levou stranu? Ve skrytu duše jste leváci a práce s pravou rukou vám byla vštípena. Nebo laterální stranu nemáte vyhraněnou a jen jste přijali svět praváků. Nesnažte se to změnit.

Králova řeč

Přeučování leváků znamená velký zásah do mozku dítěte. Aktivní oblasti mozku jsou utlumovány a aktivují se jim oblasti, které na to připravené nejsou. Vede to až ke změně osobnosti dítěte. Kromě vad řeči může toto přeučování způsobit i vady sluchu či zraku. A to nemluvíme o zásahu do citové oblasti či stresovém zatížení. 

Viděli jste tento film o anglickém králi Jiřím VI.? Víte, že je o přeučeném levákovi? Jeho otec ho celé dětství nutil používat pravou ruku. A to i násilím. Přivazoval mu na zápěstí levé ruky řetěz a jakmile ji chlapec použil, násilím za něj trhl. Důsledkem byla synova koktavost, se kterou bojoval celý svůj život.

Jsou leváci leví?

Je zdraví leváků je ve větším ohrožení? Výzkum ukázal, že leváci způsobí více dopravních nehod než praváci. I při běžných pracovních činnostech je více zraněných leváků. Neznamená to ale, že leváci jsou více nešikovní. Za zraněními stojí fakt, že většina strojů či pracovních pomůcek je určená pro praváky. Naštěstí už dnes lze sehnat spousta věcí, které jsou vyráběny speciálně pro levou ruku.

Včetně hudebních nástrojů. Viděli jste někdy klip od Nirvany? Připomeňme si slavného levorukého Kurta Cobaina. Ten rozhodně levý nebyl a s kytarou mu to šlo moc dobře B-)

Praváci, vyzkoušejte si  třeba škrabku na brambory nebo vývrtku určenou pro leváky. Myslíme, že se zapotíte a možná zůstanete bez jídla i vína.

Leváci pod drobnohledem

Z výzkumu Life science vyplývá, že ať jsme leváci či praváci, může to hodně vypovídat o tom, jak náš mozek zpracovává emoce. Vyšlo najevo, že levorucí lidé jsou náchylnější k negativním emocím. Studie též ukazuje, že leváci mají větší nerovnováhu v aktivitách při zpracovávání emocí jak v levé, tak pravé straně mozku. Možnou příčinou je tlak, který je na ně v "pravém" světě kladen.

Ve slavné společnosti

Pokud jste leváci, nezoufejte. Výzkum Klubu leváků  zjistil, že levorucí lidé s větší pravděpodobností inklinují spíše ke kariéře v umění, v hudbě, ve sportu a v informačních technologiích. Leváci jsou i více kreativní.

Navíc. Ocitli jste se ve skvělé a slavné společnosti. Jaký by asi byl svět bez leváků jako například: 
I. Newton, I. P. Pavlov, M. Curie, W. A. Mozart, J. S. Bach, L. Beethoven, G. Verdi, P. McCartney, K. Cobain, C. Dion, W. Allen, J. Carrey, R. De Niro, Ch. Chaplin, K.  Reeves, J. Roberts, B. Willis, V. Menšík, J. Bohdalová, J. Jirásková, J. Cameron, H. Ch. Andersen, L. da Vinci, Picasso, Buonarotti, Michelangelo, J. Lada, A.  Mucha, V. Gogh, Gándhí, Princ William, B. Obama, G. Bush, B. Clinton, B. Gates, H. Ford, A. Senna, R. Nadal, P. Kvitová, P.Čech a mnoho mnoho mnoho dalších...

Ze všech slavných levorukých nemůžeme zapomenout na Barta Simpsona. Ten to dotáhl snad ze všech nejdál B-)

Až vám někdy někdo bude tvrdit, že jste leví, nezkoumejte, kterou rukou píšete. Pošlete jim prostě odkaz na tento článek.

Levou ruku na to! B-)Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE