ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Mozkovna Doba čtení 3 minuty

Mýtus mýtem (ne)zboříš

Přidáno 18. 04. 2017

"Ty kráso, mně to dnes vůbec nemyslí. Jsem na nule. Já to dnes nedám. #Odposlechnuto #SalinaBrno. Vůbec netušíme, co měl ten kluk z "pětky" dát. Nám se ale červená kontrolka rozsvítila. Víte proč?

Ne, že bychom  neměli dobito, ale vzpomněli jsme si na jeden mýtus, který  je  starý  jako Einstein. Podívejme se dnes na něj spolu.

Mozek je fascinující. To nás baví. A vy to víte B-)

Šedá bublina, která stojí za vším kolem nás, skládá hity, řídí auto, píše knížky, mluví desítkami cizích jazyků, řeší složité rovnice, maluje, projektuje, boří sportovní rekordy, pronáší projevy, připravuje kulinářské zázraky, čistí si zuby a umí opravit myčku. Je zdrojem lidských pocitů, chování, zkušeností a velkým uložištěm naší paměti a sebevědomí.

A při tom všem i když má mozek  v průměru jen  3 % váhy našeho těla, spotřebuje 20% naší energie. To je tak možná všechno, co o něm s jistotou víme.

A prý zaměstnáváme jen 10 % svého mozku. Zbytek leží ladem. Kdybychom využili celou kapacitu, není pro nás problém vyjmenovat jména všech obyvatelů Prahy, Brna, Kuřimi i Blanska. A taky bychom napsali všechna desetinná místa Ludolfova čísla.

Aby bylo jednou už jasno. Desetiprocentní využití mozku je blud. Mýtus, který je tak oblíbený, že světem koluje už více než sto let. Navzdory tomu, že ho už několik let odborná i laická veřejnost vyvrací.

Legendárním autorem  myšlenky je  s největší pravděpodobností americký psycholog William James. Roku 1890 napsal krátkou práci o využívání mozkové kapacity, kde tvrdil, že z ní "využíváme jen malou část". A to stačilo ke štěstí americkým novinářům, kteří nejspíš fenestrální metodou pohledem z okna doplnili číslo a pustili to do světa.

Takový řetězový email konce 19. století, nemyslíte? B-)

Myšlenka, že běžně využíváme jen 10 % kapacity našeho mozku, navíc v minulosti probouzela představivost knižních i filmových tvůrců věhlasných jmen.

Zmiňme například film Lucy. Hlavní hrdinka se v něm omylem připlete do drogového obchodu a vlivem experimentální drogy se jí zvyšuje využití její mozkové kapacity. Hrdinka příběhu, původně tak trochu naivní blondýna, se nestačí divit. Klidně se na něj podívejte.


Věrohodným vyvračečem tohoto mýtu (kromě seriálu Bořičů mýtů B-) je Barry Gordon, americký neurolog. Dle něj využíváme prakticky všechny části mozku a většina mozu je aktivní většinu času.

O tom, že nám mozek jede na víc než 10 procent, existuje řada obecně známých důkazů. Sedm z nich představil  jiný americký neurolog Barry Beyerstein.

Ve zkratce si je shrneme.

  1. Pokud bychom nevyužívali většinu mozku, pak by  poškození hlavy při nehodě nemělo žádné důsledky. Ale praxe ukazuje, že sebemenší poškození jakékoliv části mozku má efekt téměř okamžitý.

  2. Mozkové scany ukázaly, že i když člověk nedělá vůbec nic, mozek je stále aktivní – a to většina jeho oblastí.

  3. Mozek je extrémně energeticky náročný. Pokud by nebyl využívaný, nedávalo by to evolučně vůbec smysl a  přírodní zákony by ho brzy nechaly zakrnět. 

  4. Díky technologiím jako jsou tomografie  nebo magnetická rezonance víme, co které oblasti mozku dělají. I během spánku se všechny části mozku občas aktivují.

  5. Desetiletí výzkumu ukazují, že neznáme sebemenší oblast mozku, která by nedělala vůbec nic.

  6. Existuje metoda, během níž vědci do mozku vpraví miniaturní elektrodu, která sleduje chování jednotlivé buňky. Ani jedna tato analýza neprokázala, že by v mozku byly oblasti, které nevyužíváme.

  7. Mozkové buňky, které nevyužíváme, degenerují. Pokud bychom nevyužívali 90 % mozku, asi bychom v hlavě měli opravdu prázdno. B-)


Podívejme se na to ještě z jiné stránky.

Je ráno. Běžíte přeparkovat auto kvůli blokovému čištění. Nejenže víte, co to znamená se všemi svými důsledky, ale také oplýváte schopností najít na parkovišti správné auto, odemknout jej a uvést jej do pohybu koordinací všech svých končetin. Barvy na semaforu vám přirozeně nejsou cizí a mezi chodci na přechodu hledáte známou tvář. Hlavou pokyvujete do rytmu písničky Divokého Billa a přemýšlíte nad pracovními úkoly. 5 minut práce vměstnaných do 10 procent kapacity mozku? Hodně nebo málo?

Ať je to tak nebo tak, přejeme vám ať vždy a všude jedete na 100 % a nevěřte na staré povídačky B-)Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE