ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Žhavé závity Doba čtení 11 minut

Nakresli mi bicykl. Ale ne v bedýnce

Přidáno 31. 05. 2016

Není kolo jako kolo. Kruh nakreslí každý, s bicyklem je to ale horší. Můžete to vyřešit jako v Malém princi a nakreslit ho v bedýnce. Nebo vezmete rozum do hrsti a zjistíte, proč máte s kresbou tak běžné věci tak velký problém. 

Gianluca Gimini je italský designér, který se v roce 2009 bavil tím, že žádal lidi ve svém okolí, aby mu nakreslili pánské jízdní kolo. Podle kresbiček následně vytvořil realistické 3D modely a vystavil je ve své galerii Velocipedia. 

Zdánlivě nevinný umělecký cyklus strhl lavinu. Ukázalo se, že lidé mají s nakreslením bicyklu problém. A ženy větší než muži. Také se zjistilo, že Gimini nebyl první, kdo nechal stovky lidí kreslit kola. Předběhla ho kognitivní psycholožka Rebecca Lawson.

Studium kognitivní kolologie

Lawson vyžadovala od lidí obrázky kol ve jménu vědy. Nově se rozvíjející obor kolologie totiž nutně potřeboval pevné základy.

Kolologie je slovní hříčka. Lawson ve skutečnosti na liverpoolské univerzitě zkoumá, jak lidé rozpoznávají běžné objekty ve svém okolí.

Psycholožka ve svém výzkumu navazuje na dva výzkumy svých kolegů:

  1. Kevin O'Regan tvrdí, že svět kolem nás používáme jako externí paměť. Podle něj se na běžné věci můžeme kdykoli podívat, nepovažujeme proto za nutné ukládat si o nich všechny informace do paměti.
  2. Leonid Rozenblit a Frank Keil naznačují, že přeceňujeme své schopnosti vysvětlit, jak fungují věci a jevy kolem nás. Myslíme si, že rozumíme podstatě jízdního kola nebo třeba duhy. Když ale dojde na konkrétní vysvětlení, zjistíme, že máme problém.

Nyní se zamyslete, co mají všechny tyto výzkumy společného s jízdními koly.

Každý přeci ví, jak vypadá kolo!

Bicykly ju běžnou součástí všedního života, každý den jich vidíme několik a velmi pravděpodobně máme nějaký doma. Samozřejmě všichni víme, jak takové jízdní kolo funguje. Řetěz, rám, pedály…

Opravdu ale víme, kam přesně vede řetěz a jak vypadá rám? Právě teď je ta pravá chvíle, abyste vzali do ruky tužku a papír a zkusili si takové kolo nakreslit.

Možnosti úkol neulehčily

Zatímco designér Gimini nechal lidi kreslit celá kola, psycholožka Lawson to účastníkům svého experimentu trochu zjednodušila. V prvním úkolu sice také museli kreslit, ovšem do připravené šablony. V druhém úkolu stačilo zaškrtat vždy jednu ze čtyř variant umístění rámu, pedálů a řetězu.

Velocipedia_kolologie_BrainCube.jpg

Ani to ale nepomohlo. Lidé spojovali rámem a řetězem obě kola nebo umisťovali pedály k přednímu kolu. Jejich výtvory připomínaly kola jen vzdáleně - nedalo by se na nich totiž jezdit.

Mužská vs. ženská kola (a jeřáby)

Gimini i Lawson si všimli zajímavého faktu. „Skoro 90 % kreseb, na nichž vede řetěz k přednímu kolu (nebo k oběma), vytvořily ženy,” vyjádřil se Gimini. Lawson posbírala podobná data (ženy dělaly přibližně 2x více chyb než muži), vzala si ale do hlavy, že je prozkoumá dál.

Jestli se vám dere na jazyk, že mají ženy mají horší prostorovou představivost, zbystřete. Právě na vás útočí stereotypní představa.

Podle ní by blonďaté ženy v experimentu vůbec neměly šanci.

Lawson nechala muže i ženy nakreslit ještě veslici a jeřáb. A nic. Žádné dramatické rozdíly v počtu chyb se nedostavily. Vzorek 200 účastníků ale není dostatečně reprezentativní a výsledky výzkumů na populární téma “mužský vs. ženský mozek” se stále různí.

Co jste dělali 26. května 2013 v 8:58?

Hašteření mezi pohlavími je ale malicherné ve srovnání s extrémem, který může lidský mozek postihnout.

Hyperthymestický syndrom je porucha, při které si jedinec do detailů pamatuje každý den svého života. S tímto syndromem si dokážete naprosto přesně vybavit, jestli byl 26. květen 2013 pracovní den, zda pršelo a co jste měli k snídani.

Každý den se mi hlavou honí celý můj život a to mne přivádí k šílenství,” popisuje svůj život s poruchu Jill Price, autorka knihy Žena, která nedokáže zapomenout.

Trochu zapomínat totiž potřebuje každý. Do dlouhodobé paměti si ukládáme jen důležité informace a vzpomínky, zbytek “mažeme” a nahrazujeme čerstvými. Díky tomu víme, že až budeme potřebovat vědět, jak vypadá nebo funguje kolo, můžeme se na něj podívat.

A jak zmátl vlastní mozek vás? Zvládli jste kolo nakreslit, nebo vaše kresby vypadají podobně jako modely Gianluca Gimini z galerie Velocipedia?Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE