ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Žhavé závity Doba čtení 2 minuty

Nepište si na přednáškách poznámky

Přidáno 13. 06. 2017

Místo poznámek poslouchejte nebo si přednášky nahrávejte. A promozkoumejte, co dělat, když poznámky přece jen potřebujete.

Když něco děláš, tak to dělej pořádně. Když vám tohle babičky nebo maminky říkaly, myslely to s vámi dobře. Hlavně tedy s vaším mozkem. Tomu totiž prokazatelně nesvědčí tolik vychvalovaný multitasking.

Multitasking je původně termín z informatiky, který označuje schopnost systému provádět více procesů v jednu chvíli. Přeborníci v multitaskingu jsou letečtí dispečeři a matky malých dětí.

Mozek se nezvládá soustředit na více než jednu věc v jeden čas a psaní poznámek během poslouchání přednášky je typickým příkladem multitaskingu. Mozek totiž nemá na starosti jen vaše uši a ruce, v každé chvíli také zodpovídá i za dýchání, mrkání, činnost střev a další nevědomé tělesné funkce.

Tak vezměte rozum do hrsti a nekomplikujte mu práci.

Prostě jen poslouchejte

Ideální je na přednášce nebo konferenci jenom poslouchat a teprve po jejím skončení si zapsat, co jste se dozvěděli. Podle Danuše Steinové, předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging, si tak zapíšete jen to, co jste se opravdu naučili.

Přiznejme si ale, že toto doporučení je v praxi, když nevíte, kde vám hlava stojí, spíše úsměvné. Znamenalo by třeba přestávky mezi přednáškami využít k zapisování poznámek a ne k relaxaci. A mozek přitom odpočinek nutně potřebuje.

Pro mozek a učení je samozřejmě nejlepší spánek. Dochází při něm ke konsolidaci paměti, tedy ukládání informací do dlouhodobé paměti. Když už si ale nemůžete dát během dne šlofíka, protáhněte se nebo se chvíli dívejte z okna. Tím svůj mozek alespoň trochu občerstvíte.

Řešením je přednášku poslouchat a zároveň nahrávat. Díky tomu se nemusíte stresovat, že zapomenete něco podstatného. Později se můžete k nahrávce vrátit a dodělat si výpisky v klidu.

Toto řešení je ale samozřejmě časově náročné.

Místo notebooku papír...

Na běžné 90minutové přednášce zazní tolik informací, že si mozek nemůže ani při nejlepší vůli vše zapamatovat.

A pokud nemáte čas na zpracování nahrávky, nebo ji vůbec nemáte, nejspíš vám nic jiného než zápisky nezbude.  

Pusťte se do nich hezky postaru a místo notebooku volte papír:

  1. Psaní rukou aktivuje jiná mozková centra než psaní na klávesnici.
  2. Papír vás neláká k tomu, abyste si na něm prohlédli e-maily. B-)
  3. Rukou píšete pomaleji, proto si zapíšete jen to opravdu důležité.

… a místo propisky pastelky

Na papír ale nemusíte jen psát. Dokonce byste ani neměli. Mnohem lepší je dělat si poznámky formou myšlenkových map nebo skečnoutů.

Kreslení, i těch naprosto základních tvarů, totiž vybízí k aktivitě další mozková centra a mozek tak pracuje opravdu na maximum. Jeden obrázek navíc vydá za deset slov a ušetříte tak místo i čas.
Prohlížení graficky ztvárněných zápisků je také mnohem zábavnější, takže je větší šance, že se k nim ještě někdy vrátíte. B-)Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE