ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Brouci v hlavě Doba čtení 3 minuty

Nocebo: zlé dvojče placeba vás může i zabít

Přidáno 14. 11. 2017

Víte, jaká je nejčastější mužská smrtelná nemoc na 7 písmen? Rýmička. No fakt, žádné léky ani čaje na ni nepomohou. Rozhodně ne těm, kteří nemoc i léčbu vidí právě takhle beznadějně. Za vše může nocebo efekt.

Termínem nocebo efekt označujeme situaci, ve které lidé očekávají, že léčba zhorší jejich aktuální zdravotní stav a ten se v důsledku tohoto očekávání skutečně zhorší. A musíme se omluvit pánům za nejapný žert v úvodu – nocebo postihuje zrovna tak i ženy, pohlaví nehraje roli.

Nocebo efekt je opakem známého placebo efektu. Ten je výsledkem pacientova přesvědčení, že mu léčba pomůže. Slovo placebo pochází z latinského „potěším“, nocebo z latinského „uškodím“.

Přestože je placebo známější, nocebo je relativně běžnou součástí každodenního života. Jen se zamyslete – když vás bolí hlava, málokdy vám rodinný příslušník podá hroznový cukr místo paralenu tak, jako to dělají výzkumníci během experimentů. Jenže nocebo se plíživě ozývá spolu s každou myšlenkou o zdraví.

Efekt si můžeme přivodit sami, například čtením příbalového letáku u léku, ale také nám ho mohou přivodit ostatní. Když lékař neutrálně upozorní na možné vedlejší účinky léčby nebo nám kamarádka řekne, že jí po těchto lécích pálí žáha.

Výzkumy a experimenty potvrzují, že pokud podobné informace slyšíme, velmi pravděpodobně se u nás tyto negativní jevy skutečně objeví.

Samostatnou kapitolou noceba je diagnostika sebe sama pomocí internetu. Ruku na srdce a mozek do hrsti – kdy naposledy jste si vyhledávali třeba píchání v boku a od počítače jste odcházeli přesvědčení, že trpíte vzácnou formou nevyléčitelného tumoru?


Nocebo vs. mozek 3:0

Američtí vědci zkoumající alternativní medicínu a bioetiku provedli experiment, ve kterém figurovala skupina mužů užívající lék na zmenšení prostaty. Polovinu mužů upozornil lékař na možnost erektilní dysfunkce. Druhá, stejně velká, skupina se o možném vedlejším účinku nedozvěděla.

Když se příště muži vypravili za doktorem, z první skupiny hlásilo potíže s erekcí 44 %, z druhé jen 15 %. Lékaři tak nasadili brouka do hlavy – bylo by řešením neinformovat pacienty?

Pro vás máme ještě extra brouka. Existuje totiž možnost, že i druhá skupina trpěla poruchami erekce stejně jako první. Jen si účastníci nemuseli své trable spojit právě s užíváním léku na prostatu.

Zatímco v předchozím případě možnost zdravotních komplikací opravdu existovala, v následujícím experimentu si lékaři pohráli se šedými buňkami pacientů ještě víc. Italští gastroenterologové podali zdravým lidem i pacientům s intolerancí laktózu, aby prozkoumali její vliv na zažívací ústrojí.

Ve skutečnosti všichni dostali neškodnou glukózu, přesto si 44 % lidí s intolerancí a 26 % lidí bez ní stěžovalo na zažívací problémy.

Nejkurióznější důkaz nocebo efektu ale spadl vědcům do klína poněkud neplánovaně. Když testovali nové antidepresivum, jeden z účastníků studie se rozhodl spáchat sebevraždu. Spolykal 26 tablet najednou a došlo u něj k závažnému poklesu tlaku.

Háček byl v tom, že právě tento muž byl v kontrolní skupině a spolykal tedy 26 tablet hroznového cukru. Nebýt ale včasného zásahu lékařů, mohl ho nocebo efekt zabít.


Naordinujte si mozek a uleví se vám

Z výzkumů moudrých hlav je jasné, že nocebo skutečně existuje a je nutné s ním počítat. V sezóně chřipek a nachlazení možná ještě víc než jindy. Když si totiž naordinujete horký čaj s medem, citronem a přesvědčením, že je k ničemu, asi vám skutečně pomůže méně než horký čaj s medem, citronem a pozitivním přístupem. B-)

Vědci z University of Michigan spojují nocebo efekt s poklesem činnosti dopaminu a opioidu. To znamená méně dobré nálady a více bolesti. Kde se ale nocebo v hlavě bere, je pořád otázkou. Zatím vědci sází na autosugesci nebo klasické podmiňování.

Kromě pozitivního přístupu, který neuškodí nikdy, je v boji s nocebo efektem užitečné také zapojení hlavy. Čtěte příbalové letáky, poslouchejte doktora a googlujte si příznaky, ale také hledejte a domýšlejte souvislosti.

Už jen vědomí, že teď znáte nocebo efekt, může vaši smysl vyvést z falešné komnaty přesvědčení o jisté smrti na rýmičku. B-) Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE