Víte, jaká je nejčastější mužská smrtelná nemoc na 7 písmen? Rýmička. No fakt, žádné léky ani čaje na ni nepomohou. Rozhodně ne těm, kteří nemoc i léčbu vidí právě takhle beznadějně. Za vše může nocebo efekt.
Termínem nocebo efekt označujeme situaci, ve které lidé očekávají, že léčba zhorší jejich aktuální zdravotní stav a ten se v důsledku tohoto očekávání skutečně zhorší. A musíme se omluvit pánům za nejapný žert v úvodu – nocebo postihuje zrovna tak i ženy, pohlaví nehraje roli.
Přestože je placebo známější, nocebo je relativně běžnou součástí každodenního života. Jen se zamyslete – když vás bolí hlava, málokdy vám rodinný příslušník podá hroznový cukr místo paralenu tak, jako to dělají výzkumníci během experimentů. Jenže nocebo se plíživě ozývá spolu s každou myšlenkou o zdraví.
Efekt si můžeme přivodit sami, například čtením příbalového letáku u léku, ale také nám ho mohou přivodit ostatní. Když lékař neutrálně upozorní na možné vedlejší účinky léčby nebo nám kamarádka řekne, že jí po těchto lécích pálí žáha.
Výzkumy a experimenty potvrzují, že pokud podobné informace slyšíme, velmi pravděpodobně se u nás tyto negativní jevy skutečně objeví.
Američtí vědci zkoumající alternativní medicínu a bioetiku provedli experiment, ve kterém figurovala skupina mužů užívající lék na zmenšení prostaty. Polovinu mužů upozornil lékař na možnost erektilní dysfunkce. Druhá, stejně velká, skupina se o možném vedlejším účinku nedozvěděla.
Když se příště muži vypravili za doktorem, z první skupiny hlásilo potíže s erekcí 44 %, z druhé jen 15 %. Lékaři tak nasadili brouka do hlavy – bylo by řešením neinformovat pacienty?
Zatímco v předchozím případě možnost zdravotních komplikací opravdu existovala, v následujícím experimentu si lékaři pohráli se šedými buňkami pacientů ještě víc. Italští gastroenterologové podali zdravým lidem i pacientům s intolerancí laktózu, aby prozkoumali její vliv na zažívací ústrojí.
Ve skutečnosti všichni dostali neškodnou glukózu, přesto si 44 % lidí s intolerancí a 26 % lidí bez ní stěžovalo na zažívací problémy.
Nejkurióznější důkaz nocebo efektu ale spadl vědcům do klína poněkud neplánovaně. Když testovali nové antidepresivum, jeden z účastníků studie se rozhodl spáchat sebevraždu. Spolykal 26 tablet najednou a došlo u něj k závažnému poklesu tlaku.
Háček byl v tom, že právě tento muž byl v kontrolní skupině a spolykal tedy 26 tablet hroznového cukru. Nebýt ale včasného zásahu lékařů, mohl ho nocebo efekt zabít.
Z výzkumů moudrých hlav je jasné, že nocebo skutečně existuje a je nutné s ním počítat. V sezóně chřipek a nachlazení možná ještě víc než jindy. Když si totiž naordinujete horký čaj s medem, citronem a přesvědčením, že je k ničemu, asi vám skutečně pomůže méně než horký čaj s medem, citronem a pozitivním přístupem. B-)
Kromě pozitivního přístupu, který neuškodí nikdy, je v boji s nocebo efektem užitečné také zapojení hlavy. Čtěte příbalové letáky, poslouchejte doktora a googlujte si příznaky, ale také hledejte a domýšlejte souvislosti.
Už jen vědomí, že teď znáte nocebo efekt, může vaši smysl vyvést z falešné komnaty přesvědčení o jisté smrti na rýmičku. B-)
Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.
Dalajlama
Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE