ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Mozkovna Doba čtení 345 sekund

O Klubu rváčů radši ani nesněte (2. díl)

Přidáno 01. 11. 2016

Nemohli jste dospat, jak jste se těšili na druhý díl článku o spánku, paměti a vzpomínkách? Už je tu a Brad Pitt také. B-)

Z minula už znáte 8 důvodů, proč nevstoupit do Klubu rváčů.

Když je shrneme, spánek je důležitý, protože se během něj ukládají informace do dlouhodobé paměti. Pokud nespíte, jste jako opilí a váš mozek dělá divné věci. Vaše vzpomínky jsou ve spánku také náchylnější k manipulaci.

Spánek se skládá z 5 fází, které se během noci v pravidelném cyklu střídají. Za nejdůležitější a zároveň nejzáhadnější fázi je považována poslední, takzvaná REM fáze. A právě nad tou se v dnešním článku zamyslíme.

Zasněte se

Sedíte v práci a najednou se ve dveřích objeví Brad Pitt: “Ahoj, půjdeš na oběd?” Samozřejmě jdete, skvěle se bavíte a jste nadšení, že Bradovi chutná svíčková, kterou uvařila vaše maminka.

A pak zazvoní budík.

Když se ráno vzbudíte se vzpomínkou na takový příjemně bizarní sen, nejspíš se budete nevědomky usmívat a v práci pokukovat po dveřích. B-) Třeba také zavoláte mámě a společně se pobavíte představou, že vařila svíčkovou pro Brada Pitta.

A další noc...

Sedíte v práci a najednou se ve dveřích objeví Brad Pitt: “Udeř mě!”

Nechcete bít Brada Pitta ani nikoho jiného. Jenže on vás bít chce. Zasypává vás ranami, snažíte se krýt, ale nejde to. Tvář Brada Pitta se najednou mění na tvář vašeho šéfa.

A pak se probudíte.

Jste zpocení, vyděšení a máte pocit, že vás někdo opravdu zbil. Do zazvonění budíku ještě pár hodin zbývá, ale vy už nemůžete usnout. Dorazíte do práce, vidíte dějiště a aktéra svého děsivého snu a to vám na náladě nepřidá.

Teď se nad sny zamyslíme vědecky a budeme se tedy věnovat vědecké disciplíně jménem oneirologie.

Co na to Freud?

Slavný psychoanalytik Sigmund Freud byl jedním z prvních vědců, kteří se sny zabývali. V roce 1899 publikoval svou studii Výklad snů a shrnul v ní dosavadní znalosti a představy lidstva o snech.

Samozřejmě připojil svou vlastní teorii. B-)

Podle Freuda sny vyjevují skryté touhy a emoce, zejména nevědomé vášně a úzkosti. Pokud tedy sníte o Bradu Pittovi, zřejmě po něm podvědomě toužíte. Když se pak během rvačky tvář hollywoodského idolu změní v tvář vašeho šéfa, podle Freuda to ukazuje na stres v práci.


Do psychoanalytického výkladu matky v obou snech se raději nepouštíme. Jestli znáte termín Oidipův komplex, určitě si rozumíme.

Víme, že nic nevíme

Od přelomu 19. a 20. století vrtaly sny hlavami mnohých vědců. V 21. století proto víme, že sny trvají pár sekund, ale klidně i půl hodiny (nejčastěji 5-20 minut). Vědci také promozkoumali, jaká centra mozku se při snění aktivují a co přesně se s lidským tělem děje.

Sny jsou spojené s REM fází spánku, při které mozek pracuje podobně jako v bdělém stavu. Mohou se objevit i v jiných fázích, pak ale nejsou tak živé a po probuzení si je většinou nepamatujeme.

Co ale stále nikdo nezná, je důvod snění.

Jen zapojte své šedé buňky a odpovězte si na otázku, proč nám mozek ve spánku promítá živé obrazy, které si ráno často ani nepamatujeme?

Vaše teorie může být stejně pravdivá jako ta Freudova. Lidské znalosti snů od roku 1899 zkrátka příliš nepokročily.

Pokud svou troškou do oneirologického mlýna nepřispějete a Freudovu teorii vám hlava nebere, podle dalších vědeckých teorií může být důvodem snění například:

  • formování paměti,
  • pomoc při řešení problémů,
  • vedlejší produkt mozkové aktivity.

O Bradu Pittovi by se vám tak zdálo třeba proto, že jste o něm četli v našem předchozím článku. Maminčina svíčková může zase odkazovat k dilematu, zda zajít v neděli k rodičům na oběd. A podle poslední teorie by byl jakýkoli výklad zbytečný, protože sny jsou prostě jen vedlejší produkt. B-)

Spánek, který bolí

Ještě méně než o důvodu snění toho vědci ví o jeho propojení s bolestí. Zamyslete se - i když ležíte v pohodlné posteli a nic vás neohrožuje, při obzvlášť zlé noční můře se můžete náhle probudit bolestí.

Jakkoli nejsou bolestivé sny běžné, kanadští lékaři dokázali, že když už se objeví, po probuzení je většinou doprovází silná negativní emoce, například strach nebo vztek.

Říká se, že spánek léčí.
Výzkum týmu doktorky Isabelle Raymond u popálených pacientů ale ukázal na limity takového tvrzení. 39 % popálených trpělo v prvním týdnu své hospitalizace bolestivými sny. Ve spánku znovu prožívali svá traumata a přes den pak hůře reagovali na léčbu.

Čím to, že pacienti s popáleninami a bolestivými sny hlásili přes den lékařům, že mají větší bolesti než ostatní pacienti? Odpověď už máte určitě v hlavě.

A potvrdí vám ji i tým vědců z univerzity v Bostonu. Neurologové v roce 2010 zjistili, že obsah vašeho nočního snu výrazně ovlivní vaši náladu a vztahy po celý den.

Aby sny nebolely

Nevěšte hlavu, psycholožka a odbornice na spánek Deirdre Barrett nabízí jednoduchý trik, jak ovládnout i negativní sny. V noci s nimi nic nenaděláte, ale po probuzení hned nevstávejte z postele. Jinak riskujete, že se vám z mysli vytratí až polovina snu a vám zbude jen emoce.

Když si dáte na čas, uvědomíte si, co se vám zdálo a emoci si můžete zpracovat. Zvažte sami, jestli pro vás má takových ranních 5 minut v posteli navíc smysl. B-)Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE