ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Brouci v hlavě Doba čtení 3 minuty

Rolničky, rolničky, kdopak vám dal stres?

Přidáno 12. 12. 2017

Na adventním věnci už hoří druhá svíčka a Štědrý den se nezadržitelně blíží.  Cítíte se ve stresu? Nadechněte se! Za 14 dnů už bude po všem. Nebo deaktivujte vánoční zónu v našem mozku...

Myslíte si, že si děláme legraci? Tak to jste ještě určitě neslyšeli o studii vědců Kodaňské univerzity z roku 2015. Studii zveřejnil v loňském roce časopis British Medical Journal.  Ten je pověstný tím, že u příležitosti Vánoc přináší informace o netradičních, ale z vědeckého pohledu zcela korektních výzkumech. Posviťme si na něj.

Dvacet vzorem

Dánští vědci si povolali 26 respondentů a položili před ně dotazník zkoumající jejich vánoční tradice. Zjišťovali, jaké asociace v nich Vánoce vyvolávají a jak jsou svátky usazeny v jejich kultuře.

Dotazovaní museli odpovědět, zda vůbec někdy Vánoce slavili a pokud ano, jak dlouho je slaví a jaký v nich vánoce vyvolávají pocit.  To vše bylo srovnáváno s tím, zda respondenti žijí v Dánsku celý život nebo jen krátce.  Po vyhodnocení dotazníku vědci vyloučili z experimentu 6 osob. Důvodem byl silně negativní postoj k Vánocům nebo fakt, že respondenti Vánoce vůbec neznali. Z dvaceti zbývajících vytvořili dvě skupinky po deseti lidech (vždy 8 mužů a 2 ženy).

První skupinku tvořili rodilí Dánové s dánskými, resp. evropskými kořeny. Tato skupinka znala Vánoce velmi dobře a pravidelně je slavila.  Ve druhé skupince byli zastoupeni přistěhovalci ze zemí, kde se Vánoce neslaví. Pro zajímavost: šlo o Pakistánce,  Indy,  Iráčany a Turky.

Vědci zobrazili oběma skupinkám ve dvousekundových intervalech celkem 84 fotografií s vánoční i nevánoční tematikou. Prostřednictvím funkční magnetické rezonance mozku změřili změny okysličení krve a průtoku při reakci na nervovou aktivitu. Objevili tak, že ve specifických zónách mozku existuje neurofyziologické reakce, která se projevila pouze u lidí zvyklých Vánoce slavit. Podívejte se na obrázek.

mozek-vanoce.jpgObr. Vánoční neuronová síť


Prokázáno. V hlavě máme vánoční neuronovou síť, která zahrnuje senzomotorickou kůru, premotorickou korovou oblast a primární motorickou kůru, lobulus paietalis inferior a superior (mozková oblast poblíž temenního laloku a korová oblast ve střední jeho části).

Suma sumárum. Objevený "vánoční duch" se v nás projevuje souborem pocitů jako je radost, nostalgie, potěšení, radostné očekávání.


Humbuk kolem Vánoc

Dánští vědci si sami byli vědomi vtipným charakterem své studie, přesto komentovali kritiku ze strany kolegů psychologů a neurologů tvrzením, že tito skeptikové trpí syndromem "BAH HUMBUG". Což je jistý druh získané neschopnosti prožívat Vánoce citově.

Bah humbug pochází z povídky Vánoční koleda od Charlese Dickense. Lidé trpící tímto syndromem jsou z Vánoc mrzutí a tímto svátkem spíše znechuceni.


Ženský boj radosti se stresem

Vánoční průzkumy nezajímají však jen vědce. Jeden velký obchodní řetězec si v loňském roce nechal zpracovat průzkum, jak se na tyto svátky dívá běžný Evropan. Studie se zúčastnilo z 25 evropských zemí více než 20.000 osob, z toho 600 Čechů.

lidl-vanoce01.JPG

Studie ukázala, že  Vánoce znamenají pro všechny, nezávisle na zemi, ve které žijí, čas strávený se svými blízkými, dobré jídlo a dárky. Přípravy a plánování Vánoc jsou ve všech zemích stále převážně v ženských rukou, a to je stresuje. Většina dotázaných žen organizuje vánoční oslavy, nakupuje dárky anebo se stará o vánoční výzdobu. Jak je to u vás doma? 

lidl-vanoce02.png


Přijde letos Ježíšek?

Podívejme se ve zkratce ještě na pár čísel. Vánoce slaví 96% procent Čechů. Aspoň to tvrdí průzkum Nielsen Admosphere. Devět lidí z deseti dodržuje tradiční vánoční zvyky - nesmí u nich chybět štědrovečerní večeře, vyzdobená domácnost, koledy či cukroví. To peče zhruba 85% respondentů. Dárky pořizuje 97% respondentů.

Moment. Přebývá nám tu jedno procento navíc oproti těm, co Vánoce slaví. Že by ten rozdíl vytvořil Sheldon Cooper?  Přečtěte si náš loňský článek o šťastném a veselém systému totálních závazků, ať víte, proč podpořit babičku v darovávání svetrů B-)

A když už jsme u těch svetrů. Víte, co vyplynulo z jednoho průzkumu internetového obchodu s oblečením? Že spousta lidí si přeje pod stromečkem najít svetr se sobem, jelenem nebo sněhulákem. Důvodem prý je fakt, že si takový svetr sami nikdy nekoupí, ale tajně si ho přejí dostat. Upřímně, procento takto smýšlejících zde obchod neuvádí a tak necháme prostor pro spekulace a třeba je to pro vás tip, co koupit drahým polovičkám letos B-).

Jestli chcete držet krok s většinou, tak vám ale ani letos nezbyde nic jiného než vyrazit do obchodů, otevřít internetový obchod a nakoupit  zhruba šest dárků.  Přesně tolik dárků bude letos prý průměrný Čech pořizovat. Pokud ještě nemáte ani jeden, tak šup šup, máte na to ještě pár dnů B-)

 

Krásné Vánoce, přátelé!

Průzkumy jsou průzkumy, nenechte se jejich čísly odradit. Udělejte si Vánoce podle svého. Nezáleží na tom, kolik dárků koupíte, kolik druhů cukroví stihnete upéct (a sníst), kolik oken stihnete umýt. Nezáleží ani na tom, jestli na stole budete mít vlastnoručně adventní věnec se zapálenými svíčkami. Nemusíte mít žádný.

To nejdůležitější si nosíme v sobě. To jen my sami si určíme, jestli budou pro nás Vánoce opravdu pohodové a nebo jestli se utahaní a zničení na Štedrý večer zhroutíme pod stromeček do hromady papírů od dárků.

My Vám přejeme, aby vás aktivovaná vánoční zóna ve Vašem mozku co nejméně stresovala a užili jste si zbytek adventu i svátky v co největší pohodě!

Přejeme Vám krásné Vánoce!Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE