ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Žhavé závity Doba čtení 6 minut

Tady měl být zajímavý titulek, ale … <prokrastinace>

Přidáno 06. 09. 2016

Všichni ji dělají a všichni o ní mluví. A čím víc o ní mluví, tím víc ji dělají. A vy, pokud si jdete číst tenhle článek místo práce, prokrastinujete právě teď B-)

Vítejte ve fascinujícím světě prokrastinace. Ve světě, kde si místo důležitých věcí přeberete tužky na stole. Ve světě, kde je vždy ten správný čas na sledování vtipných videí. Ve světě plném odpoledních schrupnutí, napečených koláčů a vygruntovaných skříní.


Kdyby měla prokrastinace marketingové a PR oddělení, četli byste o ní podobně jako v prvním odstavci. Nikde by nepadlo ani slovo o stresu a výčitkách a permanentním pocitu, že nemáte čas na to, co je pro vás opravdu důležité.


Prokrastinace! Na trhu již od roku 2013

Prokrastinace, někdy mylně pokládaná za lenost, je chorobné odkládání úkolů a povinností. Tento z latiny pocházející termín v České republice proslavil podnikatel a školitel osobního rozvoje Petr Ludwig.

Petr Ludwig vydal v roce 2013 knihu Konec prokrastinace: Jak přestat odkládat a začít žít naplno. 

O tři roky později je na pultech 14. dotisk a knihkupci celkem prodali více než 65 000 knih. Autor očividně viděl do hlavy mnoha lidem.

Petr Ludwig ale zdaleka nebyl první, kdo se tématem prokrastinace zabýval. První zmínky pochází už z antického Řecka. Dává ale smysl, že teprve v poslední době prokrastinace vzkvétá.

Úzce totiž souvisí s množstvím možností a informací, které se nám nabízí. A když se nemůžeme rozhodnout mezi možnostmi A a B, podvědomě utíkáme k C.

Problém je, že C většinou není to, co potřebujeme nebo opravdu chceme udělat. Jsou to videa s koťátky nebo třeba i se pštrosy. A kvůli nim pak nestíháme práci, koníčky a cítíme se špatně. Smutek nás paralyzuje a my si proto…

...pustíme video, jak kočka jezdí na robotickém vysavači a fackuje psa. A tak pořád dokola.

 

Klikli jste na odkaz? Prokrastinujete čtení tohoto článku.

 

Když se nemůžete rozhodnout

Tomuto jevu se v psychologii říká rozhodovací paralýza. Prostě se nejste schopni rozhodnout.

Dejme tomu, že je víkend a vy musíte uklidit a uvařit. Jenže bude se vám lépe vařit v uklizené kuchyni, nebo bude lepší uklidit až po vaření, protože při něm stejně uděláte nepořádek?

Nevíte.

Tak raději protáhnete snídani a dáte si ještě jeden kousek bábovky.

Prokrastinace se rodí právě ve chvíli rozhodovací paralýzy. Je to činnost, která nepatří ani do kategorie “musím udělat”, ani do kategorie “chtěl bych dělat”.

Je to činnost, kterou se snažíte přelstít vlastní mozek. Sami sebe totiž přesvědčíte, že během prokrastinace dojde k zázračnému prozření a vy budete naprosto přesně vědět, s čím začít a odhodlaně se do toho pustíte.

Vezměte rozum do hrst. Nestane se to.


Uvědomte si, že prokrastinuje každý

Mistři v prokrastinaci bývají vysokoškoláci, ale prokrastinuje každý. I lékaři. Prokrastinace má totiž i své světlé stránky. Spisovatel Steve Pavlina tvrdí, že je prokrastinace tak démonizovaná proto, že o ní většinou mluví a píšou korporátní manažeři.

Užít si občasnou zahálku je jistě rozumné řešení. Jenže Pavlina píše o tom, že na škole místo psaní esejí o životě Chaucera četl knihy o programování a programoval. Vzhledem k tomu, že se později živil jako programátor, se ale zdá, že neprokrastinoval. Věnoval se tomu, čemu opravdu chtěl. Kdyby nepsal esej ani neprogramoval, ale třeba skládal ponožky, pak by opravdu prokrastinoval.

Když tedy chcete prokrastinaci porazit (nebo si ji užít), musíte v první řadě poznat, že prokrastinujete. Jak na to, o tom zase někdy příště B-)
Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE