ZPĚT NA WEB BLOG ZPĚT

Blog
Mozkovna Doba čtení 7 minut

Vánoce podle Sheldona Coopera: proč jsou dárky jako facky

Přidáno 06. 12. 2016

Ve skříni vám leží kousavý svetr od babičky. Přestože ho nenosíte a nelíbí se vám, nějak ho nemůžete vyhodit. Dává to smysl? A co na to Sheldon Cooper?

Ještě než začneme, seznamte se s profesorem teoretické fyziky Sheldonem Cooperem, jednou z hlavních postav seriálu Teorie velkého třesku.

Jestli seriál znáte, připomeňte si 11. epizodu 2. série, konkrétně scénu s výměnou dárků mezi Sheldonem a jeho sousedkou Penny.

Video je v angličtině, takže pokud touto řečí nevládnete, určitě vám přijde vhod stručné shrnutí. Když Penny oznámí Sheldonovi, že mu dá dárek k Vánocům, je zklamaný. Kromě dárku samotného od ní totiž dostane také závazek.

Musí pro ni vybrat dárek podobné hodnoty, navíc s ohledem na úroveň jejich přátelství. Právě stres způsobený těmito závazky vede podle Sheldona ke zvýšenému počtu sebevražd v období Vánoc.

Sheldon údajně trpí Aspergerovým syndromem patřícím mezi poruchy autistického spektra. Lidé s tímto syndromem jsou často velmi inteligentní, ale mají problémy s komunikací a mezilidskými vztahy.


Kolik stojí emoce?

Přestože se Sheldonovi smějeme, podobné dilema někdy řešil každý. Když se před Vánoci setkají kamarádky, které se dlouho neviděly, jedna druhé přinese luxusní čokoládu a druhá pro ni nemá nic, je to nepříjemné. Stejné rozpaky by ale vzbudila luxusní čokoláda za 200 Kč na jedné straně a kašmírový šátek za 1 600 Kč na straně druhé.

Sheldon svůj problém nakonec vyřešil tak, že nakoupil dárkové koše různé hodnoty. Plánoval, že až rozbalí dárek od Penny, na internetu zjistí jeho cenu a podle ní zvolí odpovídající koš. Ostatní pak vrátí.

Jenže Sheldon při svých propočtech nepromyslel jeden faktor. B-)

Servírka Penny mu nadělila ubrousek, který podepsal Sheldonův nejoblíbenější herec. Po jídle si do něj také utřel ústa, což pro vědce Sheldona znamenalo, že dostal navíc hercovu DNA. Finanční hodnota použitého ubrousku s podpisem je mizivá, emocionální ale nezměrná.

Sheldon proto Penny zahrne všemi dárkovými koši a nakonec ji poprvé v životě obejme. Vzhledem k tomu, že nikdy nikoho neobjímá, je jasné, že dárek je pro něj opravdu výjimečný.

Jak já tobě, tak ty mně?

Promozkoumejme od začátku, co se vlastně v seriálovém vánočním příběhu přihodilo.

Když Sheldon obvinil Penny, že mu nedává dárek, ale závazek, měl pravdu. Dárky v naší společnosti fungují na principu reciprocity, jehož ideální podobu popisuje už Bible.


„Chovejte se k lidem tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám.“

Lukáš 6:31Bible totiž ví, že v lidském mozku je hluboce zakořeněný princip vracení. Abychom si rozuměli - když dostanete dárek a máte v pořádku mezolimbickou dopaminovou dráhu, ihned pocítíte potřebu dárek oplatit. B-)

Mezolimbická dopaminová dráha vede ze středního mozku až do čelní kůry a patří mezi mozková centra odměny. Právě v nich vznikají emoce, potěšení a motivace, a to především díky neuropřenašeči dopaminu.

Reciprocita tedy vzniká ve stejné části mozku jako náš smysl pro férové jednání. B-)

Jak ty mně, tak já tobě víc!

Lidské sklony k oplácení se samozřejmě netýkají jen dárků. Reciprocita funguje úplně stejně ve chvíli, kdy nám někdo ublíží. Mozek žádá odvetu.

A teď vezměte rozum do hrsti:

  1. Aby vznikla reciprocita, někdo musí udělat první krok. Bez dárků ani ubližování by nevznikla potřeba je oplácet.
  2. V souvislosti s prvním bodem se reciprocita přirozeně stupňuje. Když dostanete jen tak od kamaráda dárek za 100 Kč, mozek vám velí dát mu stejně drahý dárek a navíc ho pozvat na pivo. Oceňujete totiž také to, že udělal první krok.

I druhý bod je mozkužel stejný pro dárky i ubližování. Když se zamyslíte, právě takto vznikají rvačky. První pošťouchne, druhý dá facku, první vrátí pěstí…

Pořád ale máte možnost utéct. V takovém případě se ve vašem mozku poperou adrenalin s dopaminem. 


Zákon na ochranu babiček

Před reciprocitou v její plné šíři nás chrání sociální normy a také emoční inteligence. Zatímco normy mají podobu všeobecně známých zákonů nebo pravidel, EQ se u každého jedince liší. Seriálový Sheldon má vysoké IQ, ale jeho EQ je nízké, proto má s reciprocitou v podobě dárků takový problém.

Pokud bychom se řídili IQ, oplátkou za kousavý svetr od babičky by byl ještě víc kousavý kus oblečení pro ni. Vy ale díky EQ víte, že babička vám nechtěla dát nic kousavého. Baví ji ruční práce a chtěla, abyste byli v teple, protože o vás má starost.

Když jí proto občas zavoláte, budete se teple oblékat a pod stromečkem od vás najde zásobu (nekousavé) vlny, je to naprosto v pořádku.

Šťastný a veselý systém totálních závazků!

Když už víte, jak moc je reciprocita spojená s fungováním společnosti, jistě vám nezavaří mozky informace, kdo napsal jeden z nejzásadnějších výzkumů na toto téma.

Marcel Mauss byl francouzský sociolog a sociální antropolog a jeho Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech z roku 1925 je stále aktuální a populární nejen mezi antropology.


Jestli si lámete hlavu, jaký je rozdíl mezi sociologií a sociální antropologií, zbystřete.

Sociologie je v první řadě věda o společnosti, která navíc zkoumá sociální život jejích členů. Často používá statistické metody.

Sociální antropologie naopak začíná u jednotlivců a zkoumá, jak oni sami svou společnost a kulturu vnímají. Zabývá se také srovnáváním různých kultur v současnosti i minulosti.

Vědec ve svém eseji popisuje pravidla přijímání a oplácení darů v různých kulturách a dochází k závěru, že zdánlivá nezištnost a dobrovolnost dárků je společenská lež. Podle Mausse se totiž vždy jedná o výměnu a dárek je závazek, celý systém proto nazývá systém totálních závazků.

Sheldon by si přesto při diskuzi s Maussem prohloubil závity. Vědec totiž tvrdí, že nezáleží jen na hodnotě daru, ale také na momentu, kdy ho předáte.

Jen si zkuste rozbalit své dárky na Štědrý večer, ale ostatním je dát pod stromeček až 28. prosince. Budete mít co vysvětlovat nejen dětem. B-)

Sdílení 

Naučte se pravidlům,
abyste je mohli správně porušovat.

Dalajlama

Je rozumné brát do hrsti rozum, ne žádnou část tohoto webu. © BRAINCUBE